Kreatywność na miarę … czyli rozmowa z Agnieszką Nowicką-Szyszka :)

Chcieliśmy opowiedzieć coś na temat naszej działalności. Zachęcamy do przeczytania 🙂 Materiał ukazał się w gazecie lokalnej Echo Barlinka.

Jak powstała i czym jest (zajmuje się) spółdzielnia socjalna Promocjone com?

Motywacją do podjęcia działalności w ogóle był brak możliwości znalezienie zatrudnienia przez członków-założycieli spółdzielni w miejscu zamieszkania. Promocjone.com tworzy sześć osób zatrudnionych na podstawie spółdzielczej umowy o pracę. Grupa inicjatywna i w dalszej kolejności członkowie założyciele (6 osób) spółdzielni to osoby wywodzące się w większości (5 osób) z kręgu zagrożonych wykluczeniem społecznym: trzy osoby bezrobotne i dwie z orzeczoną niepełnosprawnością.

Jeżeli chodzi o samą formę prawną czyli spółdzielnię socjalną, wybór wynikał z dotychczasowego doświadczenia zawodowego liderów Spółdzielni. Ja i Marcin pracowaliśmy bowiem w banku spółdzielczym. To tu zaszczepiona została w nas idea spółdzielczości (demokratycznego, wspólnego działania i wzajemnej odpowiedzialności) . To tu wspólnie z przyjaciółmi (Elizą i Marcinem M.) stworzyliśmy Blog Modna Spółdzielczość. To tu zetknęliśmy się z Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej w Regionie Stargardzkim. Po moim niespodziewanym zwolnieniu przyjaciele postanowili mi pomóc. Podczas wspólnych rozmów, dziesiątek burzy mózgów zrodziła się myśl połączenia pasji, doświadczenia ( marketingowego i pracy w banku spółdzielczym) oraz nadziei na lepsze życie w postaci spółdzielni socjalnej promocjone.com.

Przedmiotem działalności spółdzielni socjalnej jest przede wszystkim prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę członków w celach społecznej i zawodowej ich reintegracji. Oznacza to, że jako spółdzielnia socjalna musimy prowadzić działalność gospodarczą, ale zysk osiągany z tej działalności nie jest celem samym w sobie, a środkiem do realizacji celów statutowych. W ramach spółdzielni możemy też prowadzić działalność społeczną i oświatowo-kulturalną na rzecz swoich członków oraz środowiska lokalnego, a także działalność społecznie użyteczną.

Działamy zaledwie od ośmiu miesięcy. Pierwsze trzy miesiące poświęciliśmy na organizację stanowisk pracy, biur, pracowni, w której drukujemy i sklepu stacjonarnego przy ul. Szpitalnej 2 w Barlinku. Opracowaliśmy własne logo i system identyfikacji wizualnej. Zbudowaliśmy swoją strategię.

Przed formalnym powstaniem spółdzielni, jako uczestnicy projektu Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w regionie stargardzkim współfinansowanym ze środków EFS, realizowanym przez 4C Centrum Ekonomii Społecznej Krzysztof Musiatowicz, przeszliśmy cykl szkoleń poświęconych budowie biznesplanu spółdzielni jak i jej założenia oraz prowadzenia. W ramach projektu spółdzielnia otrzymała wsparcie finansowe na zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia. Dzięki temu dysponujemy wysokiej klasy drukarką do druku cyfrowego na tekstyliach, drukarką do druku profesjonalnego na papierze, sprzętem fotograficznym i niezbędnym oprogramowaniem oraz sprzętem komputerowymi. Uzyskane dofinansowanie pomogło nam też wyposażyć odpowiednio stanowiska pracy a nawet zaplecze socjalne.

Czy możecie pochwalić się swoim doświadczeniem zawodowym? Czym zajmowaliście się dotychczas?

Przed założeniem promocjone.com prze dwanaście lat pracowałam w banku spółdzielczym, gdzie przeszłam przez niemal wszystkie szczeble kariery . Zaczynałam jako referent w dziale księgowości, byłam analitykiem kredytowym, szefową działu kadr, dyrektorem ds. handlowych i dyrektorem ds. strategii. Kierowałam działem promocji, pełniłam funkcję pełnomocnika ds. jakości odpowiedzialnego za wdrożenie i utrzymanie ISO. Z wykształcenia jestem prawnikiem. Skończyłam studia podyplomowa z zarządzania i marketingu w Szczecinie, studia z zarządzania kompetencjami pracowników w Warszawie oraz studia z zarządzania sprzedażą w Poznaniu. Ukończyłam też cykl szkoleń we Francuskim Instytucie Gospodarki z zakresu zarządzania strategicznego, budowy i wdrożenia strategii w firmie oraz z zarządzania projektami.

Marcin Sz. z wykształcenia jest informatykiem a z zamiłowania grafikiem. Ukończył studia magisterskie na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji na Wydziale Informatyki Politechniki Szczecińskiej uzyskując wcześniej tytuł inżyniera na Wydziale Informatyki o specjalizacji Informatyka w zarządzaniu. Aktualnie pracuje na dwóch etatach: w promocjone com. i jako specjalista ds. planowania w Barlinek SA. Wcześniej miał własną działalność gospodarczą w ramach której zajmował się tworzeniem stron internetowych, oprogramowania jak również grafiką i poligrafią. Ponad trzy lata pracował jako informatyk w banku spółdzielczym.

Pozostali członkowie spółdzielni, tj. Ania, Irena, Witek i Tadeusz mają doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Ukończyli kursy i szkolenia z zakresu otwarcia i prowadzenia spółdzielni socjalnej. Ania jest specjalistą w dziedzinie krawiectwa i florystyki.

Z Elizą Chojnacką i Marcinem Mulczyńskim, którzy pomagali nam spółdzielnię założyć a dziś wpierają ją jako wolontariusze, poznaliśmy się w banku. Przez lata pracowaliśmy w jednym dziale promocji. Eliza ukończyła ekonomikę transportu oraz zarządzanie i marketing w jednostkach gospodarczych. Jej pasją są książki. Kocha czytać i pisać. Jest autorką dwóch powieści: Nieporządna? oraz Sinicuik. Wkrótce ukazać się ma jej trzecia książka. Marcin M. zdobył dyplom w dziedzinie finansów, jest psychologiem zarządzania oraz specjalistą ds. wizerunku i marki.

Jaki jest podział zadań i funkcji w Waszej Spółdzielni?

Jak wspomniałam wcześniej w spółdzielni zatrudnionych jest sześć osób. Ja jestem prezesem , natomiast Marcin Szkolnicki wiceprezesem. Działalność promocjone.com wspierają też nieodpłatnie Eliza Chojnacka i Marcin Mulczyński.

Wszyscy członkowie założyciele znaleźli zatrudnienie w spółdzielni na stanowiskach i przy zadaniach odpowiadających zdobytemu doświadczeniu i zainteresowaniom a także możliwościom psychofizycznym. Wszyscy pracujemy w firmie, w jednym miejscu. Spółdzielnia wynajmuje budynek w centrum Barlinka, w którym mieści się studio reklamy, sklep stacjonarny oraz pracownia.
Każdy członek zespołu ma indywidualny czas pracy, dostosowany do potrzeb firmy i do swojej dyspozycyjności. Dzięki temu godzimy pracę z życiem rodzinnym.

Zadania zostały rozdzielone wg predyspozycji, doświadczenia i umiejętności, choć potrafimy się wzajemnie zastępować i wzajemnie sobie pomagać. Marcin Sz. jest głównym grafikiem i pomaga w zarządzaniu. Odpowiada też za cały sprzęt będący na wyposażeniu spółdzielni. Na mojej głowie jest głównie „papierologia”, ale potrafię też co nieco wydrukować. Pozostali członkowie promocjone.com zajmują się zamówieniami, wydrukami, kontaktami z klientami, obsługą sklepu stacjonarnego i internetowego, bieżącymi potrzebami spółdzielni. Eliza wspiera nas w obszarze promocji i reklamy a Marcin M. pomaga drugiemu Marcinowi w grafice.

A czym zajmuje się wasza spółdzielnia? Kto może być waszym klientem lub partnerem?

Promocjone com. to studio reklamy , druk cyfrowy na tekstyliach (koszulki)oraz druk profesjonalny na papierze (plakaty) . Prowadzimy sklep stacjonarny z koszulkami i plakatami a wkrótce uruchomimy sklep internetowy.

W zakresie druku cyfrowego na tekstyliach udało nam się stworzyć własną linię koszulek pod marką promocjone.com. Szyjemy je w malutkiej szwalni z sąsiedztwa, wg naszego projektu, z polskiej bawełny , na które nanosimy własne projekty graficzne (druk cyfrowy). Sprzedajemy też bluzy (choć nie są już szyte specjalnie dla nas, sprowadzamy je gotowe) z naszymi nadrukami, tj. wykonujemy projekty graficzne i nanosimy je na bluzy.

Jeżeli chodzi o druk profesjonalny na papierze, to tworzymy własne plakaty będące doskonałym element dekoracji wnętrz zarówno domów, jak i biur, restauracji, pubów.
Jako studio reklamy świadczymy usługi takie jak: doradztwo i opracowywanie strategii firmy, strategii komunikacji oraz strategii marki, budowa i obsługa stron internetowych, opracowywanie i prowadzenie kampanii reklamowych, Social Media marketing, opracowywanie identyfikacji wizualnej – oznakowania zewnętrznego i wewnętrznego firm, projektowanie logo i logotypów, redakcja, ilustracja, skład i wydruk wydawnictw papierowych i elektronicznych, projekty poligraficzne – wizytówki, ulotki, broszury i plakaty reklamowe, projekty multimedialne – prezentacje, filmy, jingle, spoty reklamowe.

Nie ma co ukrywać, że usługi i produkty oferowane przez promocjone.com nie są nowe na rynku. Niemniej staramy się by naszym wyróżnikiem jako studia reklamy był fakt kierowania usług do segmentów klientów, którzy nie są obsługiwani przez wyspecjalizowane agencje z uwagi na zbyt wysokie koszty takiej współpracy. Z drugiej strony są to firmy i instytucje, które często we własnym zakresie nie są w stanie promować swoich produktów i usług z uwagi na niewystarczające zasoby wiedzy, znajomości branży oraz ludzkie (brak wyspecjalizowanych pracowników). Ofertę kierujemy do stowarzyszeń, banków spółdzielczych, mikro i małym przedsiębiorstw, jednostek samorządu terytorialnego i innych spółdzielni socjalnych. Pomagamy każdemu, czasami za przysłowiową złotówkę. Przyjmujemy najdrobniejsze zlecenia, zakładając, że dziś to może być tylko wizytówka, ale jutro strona internetowa, strategia a może cała kampania. Kto wie…

Obok działalności gospodarczej podejmujemy też inicjatywy społeczne na rzecz lokalnych podmiotów i instytucji. Pomagamy im w opracowywaniu materiałów promocyjnych. Służymy poradą w kwestiach formalnych. Tym, którzy chcą rozpocząć działalność pomagamy w tworzeniu biznesplanów, wniosków o dofinansowanie – ot, taki mały punkt darmowego doradztwa bazujący na własnym doświadczeniu. Współpracujemy z lokalnymi stowarzyszeniami i innymi spółdzielniami socjalnymi. Chcemy pokazać, że obok działalności biznesowej można podejmować działania społeczne a radość czerpać nie tylko z materialnego zysku, ale pomocy innym.

Skąd czerpiecie inspiracje i pomysły? Czym dla Was jest kreatywność?

Niewątpliwie z doświadczenia, ale też uważnie obserwujemy, co wokół nas się dzieje, jak i w którą stronę zmienia się świat. Nieustannie poszerzamy swoją wiedzę, samodoskonalimy się i nadal uczymy. Inspiracją są dla nas nasi klienci. Słuchamy ich uważnie, reagujemy na ich potrzeby, sugestie i uwagi.

A kreatywność? Cóż… rozumiemy ją jako umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami i trudnościami. To umiejętność poszukiwania nowych rozwiązań , gdy stajemy przed problemem (zadaniem) zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. To świeżość pomysłów, branie pod uwagę różnych punktów widzenia, przekraczanie pewnych utartych już sposobów myślenia, elastyczność. To radość i otwarcie na nowe doświadczenia.

Przy takim bagażu doświadczenia i kompetencji rodzi się pytanie dlaczego wybraliście Barlinek, a nie większe ośrodki np. Gorzów, dla rozwoju własnych pomysłów?

Dzisiejszy świat mocno się „skurczył”. W dobie Internetu, rozwoju technologii, dostępności i szybkiej wymiany informacji, nie trzeba mieć siedziby w dużym mieście by współpracować z firmami z Polski i zagranicy. Choć działamy od kilku miesięcy obsługujemy nie tylko lokalnych klientów, ale też ze Szczecina, Gorzowa, Goleniowa, Stargardu. Nasze koszulki noszone są na południu, wschodzie i północy kraju.

Ponadto aspekt prowadzenia działalności zarobkowej w miejscu zamieszkania był szczególnie istotny w przypadku członków spółdzielni będących osobami niepełnosprawnymi, jak i wychowującymi małoletnie dzieci . Oznaczało i oznacza to możliwość zarobkowania bez ryzyka zachwiania równowagi pomiędzy życiem rodzinnym i zawodowym na skutek długotrwałych dojazdów do pracy lub czasowej rozłąki z bliskimi.

Ponadto, fajnie jest zrobić coś w i dla miasta, z którym związani jesteśmy od dziecka. Zależy nam na wspieraniu instytucji z tego regionu. Ot, taki lokalny patriotyzm. Jak mamy kogoś wspierać, to ludzi i małe firmy z miejsca naszego zamieszkania.

Czego można życzyć tak kreatywnym osobom z Barlinka?

By nie zabrakło nam chęci poszukiwania , radości działania , pasji i determinacji. By nie zdarzyło nam się wpaść w utarte schematy i rutynę a marzenia, które stały się impulsem do powstania promocjone.com spółdzielni socjalnej, udało nam się zrealizować.

10514649_1438607709748339_6060466783908733306_n