spółdzielnie socjalne (podobnie jak nasza) realizują fajne projekty, łączą ludzi

Zawsze jesteśmy chętni na spotkania, których idea jest poparta wartościami. Jeżeli czujemy, że coś ma sens i ma pozytywne przełożenie na nasze życie, a następnie na środowisko, to chętnie się zgadzamy. Dlatego z przyjemnością użyczyliśmy miejsca Promocjone.com, na spotkanie zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej UM WZ.

Odwiedziło nas sporo osób z różnych ośrodków, OPS-ów, fundacji itd… Opowiedziałyśmy o naszej działalności i porozmawialiśmy o spółdzielczości, którą mało kto jeszcze rozumie, a szkoda.

Niestety stwierdziliśmy wspólnie, że pokutuje w naszym społeczeństwie cały czas stwierdzenie, że spółdzielczość to pozostałość po PRL. Nazwa może się kojarzyć, ale sama działalność ma zupełnie inny charakter. W dużej mierze spółdzielnie socjalne (podobnie jak nasza) realizują fajne projekty, łączą ludzi i dają szansę na realizację często swoich marzeń.

Na zachodzie tego typu działalności świetnie się mają. Podamy jeden przykład, który nieodzownie służy nam, jak wzór do naśladowania… Projekt ten szerzy piękną ideę, jaką ma spółdzielczość socjalna. Mamy na myśli przedsiębiorstwo społeczne założone przez Hugh Jackmana, znanego australijskiego aktora, który od lat robi karierę w USA.

Jackman jako ambasador organizacji World Vision w 2009 r., spędził jeden dzień wśród etiopskich spółdzielców. Pomagał w codziennej pracy członkom wielobranżowej spółdzielni Sigiga, która należy do stowarzyszenia lokalnych spółdzielni wytwórców kawy. Sigigaliczy niemal 2 tys. członków, a zatrudnia na stałe 5 osób, które zajmują się sprawami administracyjnymi.

Podczas swojego pobytu Jackman zaprzyjaźnił się z jednym z rolników o imieniu Dukale. Po powrocie do USA, razem z żoną – aktorką Deborrą Lee Furness, podjął decyzję o uruchomieniu przedsiębiorstwa społecznego, które zajmie się sprzedażą kawy produkowanej przez spółdzielców.

Tak powstało przedsiębiorstwo Laughing Man Worldwide. shop.livelaughingman.com

Jackman namówił do partnerstwa w projekcie grupę przyjaciół – doświadczonych przedsiębiorców, znawców rynku kawy i herbaty. Wspólnie uruchomili sklep internetowy, w którym można zakupić różnego rodzaju kawy, herbaty i czekoladę. Kawa pochodzi od rolników z krajów Południa, w tym od Dukale, z którym zaprzyjaźnił się Jackman. Ponadto w ofercie są akcesoria do parzenia napojów, kubki, filiżanki, a nawet ubrania firmowane marką „Laughing Man”. Zyski z działalności przedsiębiorstwo przeznacza na cele charytatywne.

Będąc spółdzielnią socjalną Promocjone.com, również staramy się dzielić tym, co możemy na ten moment. Jesteśmy cały czas na początku swojej działalności, ale staramy się pomagać na tyle, na ile nas stać.

Wierzymy ( a nawet wiemy!!!), że będzie coraz lepiej i będziemy mogli w większy sposób angażować się w działalność lokalną.

Mamy plany, ale na ten moment nie chcemy ich zdradzać. 🙂